2. päev: Emotsioonide tuvastamine

2.03.2018  Ana SoutoEmotsioonid

Ma loodan, et saite esimese päevaga kenasti hakkama ja te armastasite enesest ja oma sisemisest lapsest selle jama välja.

Mulle väga meeldiks, kui te jagaksite minuga oma tegevuste nimekirja ja kuidas need on aidanud teil navigeerida läbi vanade käitumismustrite karisid täis madala vee. Ehk siis, kommenteerige julgelt postituse alla ja palun andke mulle teada, kui vajate minu poolset lisatoetust läbi selle protsessi.

Pidage meeles, et see on progresseeruv töö, seega olge iseenese suhtes heatahtlikud ja võtke endale vajalik aeg, et kõik need uued lähenemised oma ellu sisse tuua, läbi  21 päeva tuleb iga päev midagi uut juurde.

Praeguseks olete ehk vähemalt leidnud endas motivatsiooni, et neid uusi strateegiaid vastu võtma hakata, olenemata kas tegu on söömisharjumuste, oma venitustaktikate tapmisega või mõnest oma sõltuvusest välja murdmisega.

Teiseks päevaks on mul teile pakkuda suurepärane menüü, milles on magustoiduna esindatud valik emotsioone ja tundeid, kuna me hakkame nüüd välja selgitama oma sõltuvuse allikat ja hakkame seda pöörama millekski positiivseks.

Me juba teame, et igasugused sõltuvused saavad alguse puudulikust eneseväärtustamisest ja see väljendub selles, kuidas me kohtleme ennast ja oma keha.
Mingid kogemused meie elus on käivitanud meie madala enesehinnangu ja me loobusime nendest asjadest/tegevustest mis tegelikult olid meie hingele naudinguks ja toiduks.

Toetudes mõningatele uuringutele on söömahullus tugevalt seotud vägivaldsete suhetega ja sobimatute seksuaalsete käitumistega noores eas. Alkohol ja narkootikumid on seotud psühholoogiliste ja füüsiliste sõltuvustega.

Praegu, rohkem kui kunagi varem, on oluline eristada selle sõltuvuse taga olevaid emotsioone ja käitumiste taga olevaid stiimuleid. Seejuures on need väga tugevalt seotud igavusega ja võimetusega näha koheseid ja kaugemaid tagajärgi.

Kui te olete tegevuses millegagi, mis hoiab teid keskendunud ja motiveerituna, siis on teil ka väiksem oht hakata tegema neid tegevusi, millest püüate loobuda. Kuid osadel tegevustel on vaimne side kindlate tegevustega ja seepärast tulebki meil ära tunda nende taga olevad emotsioonid.

Miks me teeme neid asju, mida me teeme?

Miks me peale sööki armastame suitsetada?
Tegelikult pole sellel ju mitte mingit loogilist mõtet, sest kui me oleme nautinud mingit head maitseelamust toidus, siis ei saa see maitse minna paremaks kui me sinna otsa paneme koni. Pikaajaline suitsetamine tuimestab meie maitsemeeled, ehk siis, kui me suitsu ei tõmbaks, suudaksime veel rohkem neid maitseid nautida.

Miks alkohol lõdvestab, kui me oleme stressis?
Lihtsalt seepärast, et see, et see lülitab ühe osa meie ajust välja, nimelt selle, mis vastutab asjade loogilise järjestuse eest.
Nüüd kujutage ette olukorda, kus teie elus juba on suured probleemid ja alkoholi tarbimine annab nendele probleemidele hoogu juurde, ehk siis niigi keerulised asjad muutuvad kordades keerulisemaks.

Miks me sööme liiga palju, kui me juba niigi maadleme ülekaaluga?
Me sööme, et luua endale tunnet heaolust, sest tegelikult pole me oma kehaga rahul, seega suurendame oma probleemi veel mitme kiloga. Mõistlik, eksju?
Lisaks veel astume enesevähendamise oravarattasse, kus me püüame nullida tekkinud tunnet, seejuures tegelikult oma probleemi kasvatades.

Miks me venitame asjadega, kui me tegelikult peaksime olema parimad ja tegusamad versioonid iseenesest?
Sest me teame, et kui me millegagi alustame, siis me peame selle ka lõpetama. See aga nõuab keskendumist, tähelepanelikkust, energiat ja aega, mida me tegelikult pole nõus ära andma, kuid samal ajal selle venitamisega kasvatame oma “teha-vaja-nimekirja” iga päevaga üha pikemaks. Me ei julge/ei taha vastutust võtta.

Miks on nii raske loobuda ja kuidas me saame oma käitumiste tagant emotsioonid lahti haakida?

Meie aju toimib premeerimise süsteemil, seda isegi siis kui me seda endale ei teadvusta.
Me suitsetame, et premeerida ennast ära tehtu eest, me tarbime alkoholi lõdvestumiseks, me sööme vajadusest naudingu järgi ja toit on esmane naudingu allikas, me venitame asjadega sest meil puudub julgus võtta vastutust.

Meie aju on loonud need käitumised automaatseteks naudingu allikateks ja mis kõige hullem, me nõustume selle valikuga, isegi püüdmata premeerida ennast millegi muuga. Nende käitumiste muutmisel komistame nn võõrutusnähtude otsa, mis muuseas on võimendunud vormis, kuna aju arvab, et ta kaotab midagi olulist (Esimese päeva tekstis).

Tegelikkuses on nii, et ainus viis, kuidas nn lompkasid (võõrutusnähte) lõpetada on see, kui me lõpetame selle energia/aine alla neelamise, mis meile need algselt tekitasid.
Me suudame tõeliselt lõdvestuda alles päeval, mil me enam ei vaja alkoholi, et lõdvestuda.
Me suudame tõeliselt tunda naudinguid, kui me ei pea enam õgima seni, kuni me ennast jälle vihkaksime. Ja need kuhjunud tegemised ei pane meid enam venitama, kui me oleme need ära teinud kohe kui need päevakorrale kerkivad.

Vabadus tuleb sellest, kui me teeme asjad ära ja ei “pühi neid vaiba alla”. Põhiliselt ongi see kõrvale lükkamise koht, kus me kukume läbi ajule uute seoste õpetamises.

Kui me kujutaksime oma sõltuvust ette väikese koletisena, kes elab meie kõhus ja mis kasvab iga toitmise korraga suuremaks, siis on ka lihtsam sellest sõltuvusest oma emotsioone lahutada. Lihtne loogika – mida vähem me seda koletist toidame, seda väiksemaks see jääb ja me saame ta ära tappa. Mida kauem me teda toidame, seda suuremaks ta kasvab.

Niisiis, alustame lahti ühendamist!

Teadvustage selle väikese koletise olemasolu ja murdke oma tabud, mida teile on sisendatud seoses teie sõltuvusega.

Esiteks, selle pingeline vältimine vaid hoiab seda teie küljes kinni. Lihtne füüsika “Igale survele on olemas vastusurve” seega vältides te võitlete, samas annate sellele energiat (survestate), seega naaldub see koletisekene teie külge veel tugevamalt.
Teadvustage, et see eksisteerib teie enda sees, seega on teil võimalus kontrollida oma käitumist selle osas.
Kui te tunnete, et järsk muutus ajab teid ennast ja kõiki teie lähedasi hulluks, siis lihtsalt vähendage neid “toidukordi”, et säilitada alustuseks siiski positiivne meeleolu ja mitte panna ennast saamatuses süüdistama. Sest otsustus on teie võimuses ja see koletisekene elab teie enese naha vahel 😉

Selle asemel, et tõmmata tavalises koguses pakk päevas, 2 või 3 klaasi alkoholi, õgida igal toidukorral või venitada iga viimase kui tegevusega, seadke endale uued plaanid kus te tunnete ennast olukorra kontrollijana.

Istuge oma sõltuvusega maha ja tehke leping, et te saaksite oma väe endale tagasi.

PÄEVA HARJUTUS

Kirjutage oma sõltuvusele kiri, kus te panete paika tingimused:

“Ma mõistan, et sa oled võtnud suure osa minu elust oma kontrolli alla. Samuti juhid sa minu otsuseid. Ma tean, et sa oled seal sees ja vajad toitu ja hoolitsust, kuid nüüdsest olen mina selle kontrollija. Sa võid seal sees edasi olla, kuid sa ei tohi enam sellel teekonnal võtta juhi rolli. Mina otsustan, mida ma neelan, kui palju ma neelan ja millal ma seda teen. Sina mind ei kontrolli, Mina olen iseenese Valitseja.”

Juba ainuüksi see harjutus peaks andma piisavalt tugevust ja julgust, et muuta oma igapäevaseid rutiine selle teemaga seotult.
Kui te tavaliselt venitasite terve päeva, siis lubage endale paar tundi selleks ja pange kell õigel ajal helisema, mis annab signaali, et nüüd tuleb härjal sarvist võtta.

Tehke endale päevakava, kui see on vajalik.

Ma tean, et kui kohe peale söömist nõusid puhtaks ei pese ja kööki ei korista, siis kuhjub kraanikaussi ja kappidele kuhi mustadest nõudest. Tehke endale reegel, et need saab pestud kohe, et iga kord kööki vaadates ei tekiks külmavärinaid.

Vabanemine meie väljakutsetest tekib siis, kui me neist jagu saame, mitte nende eiramisest.

PÄEVA MÕTE

Täna olen mina oma käitumiste kontrollija ning teen iseenese jaoks ainult tervislikke otsuseid!

Kui te tunnete, et te vajate aega iseenese jaoks, siis tehke oma plaanid ümber, lihtsalt tehke seda, ilma mingite halvustuste või süütunneteta.

Hoolitsege selle uue suhte eest, oma sõltuvusega, ja võtke omaks kogu jõud sellest.

Võtke tagasi ohjad oma elu rakendis ja olge oma enese Elulaeva Kaptenid, olles täielikult teadlikult kontrollimas oma mõtteid ja käitumisi, iga minut, iga päev.

Pange see põletav iha iseenese sisemise kasvamise hooandjaks, et olla parim versioon iseenesest ja mõistke, et juba ainuüksi see fakt, et te seda kirjutist siin loete, on iseenesest juba väga tugev märk sellest, et te olete kursil võidule.

Te olete otsustanud, et sellel sõltuvusel ei ole enam kohta teie elus ja nüüd on aeg kui te panete selle põletusahju.

Rõõmustage selle võidu üle täna ja pidutsege, sest teie ise olite julged ja vaprad ning elasite selle päeva üle.

Homme on uus päev ja me võidame selle jälle.

Sammhaaval mi kallid hinged, sammhaaval.

Oma Saatuse Kapten,
Ana

Tõlkis Elle Vihman

Originaali leiate siit:

https://www.patreon.com/posts/21-days-self-day-17290499